Вдихнути захоплення до науки не так складно. Досить показати ракетний двигун - його силу, точність та брутальність. Треба лише показати, як точно і прораховано він розриває закони гравітації на шматки і відривається від землі щоб долетіти до небес і далі.
Якщо у Вас в руці два м’ячі - важкий і легший - котрий з них упаде на землю першим, якщо їх одночасно відпустити з будь-якої висоти? Скажімо, в одній руці у Вас важкий медичний м’яч, а в іншій - порівняно легкий баскетбольний м’ячик?
Справді, подумайте чи знаєте Ви відповідь на це просте запитання. Адже тут у дії проста фізика, яку сер Айзек Ньютон відкрив ще в 18ому столітті. Повірте мені, з того часу ці закони не змінились і не зміняться вже, мабуть, ніколи. Отже, раз вони такі стабільні і незмінні, їх варто знати? Правильно?
Ми чудово розбираємось в законах, які самі придумали. Вони дуже часто змінюються, в цьому можна легко переконатись. Проте, закони фізики не змінюються. Від них не втечеш - хіба у Вас є ракетний двигун, але він не міняє закони фізики - він лише знаходить шлях навколо них щоб досягнути певної цілі - космічного простору.
Невже так складно надихнути дітей, котрі сидять в школі за партою і нічого не знають про те, як такі самі люди, як вони, досягають неймовірних швидкостей і висот за допомогою науки і математики? Невже легше вказати дитині на землю і навчити її дивитись вниз, ніж надихнути на подорожі, відкриття, дослідження … ?
Чому кільком відео на YouTube вдалось підштовхнути мене до пізнання науки краще, ніж 11 років, проведених у школі? Я розумію, як працює гравітаційне поле чорної діри і що таке її горизонт подій - але я не можу розібратись у тому, як моя школа так серйозно провалила таке просте завдання - вдихнути у мене захоплення наукою і космосом. Чому більшість людей читаючи це досі не знають відповідь на моє просте питання - який м’яч впаде першим: важкий чи легкий?
Давайте спробуємо розібратись у чому справа. Складніші питання - в першу чергу. Розпочнемо з фізики - цей предмет у моїй голові досі асоціюється з розв’язком нереалістичних задач. Але, стоп, фізика - це наука про світ навколо нас! Це наука про елементарні частинки, з котрих складається цілий світ. Це наука, де практичні фізики, за допомогою магнітів, розганяють ці самі елементарні частинки майже до глобального обмежувача швидкості по довжелезній трубі і потім заставляють їх точно зіткнутись з іншими частинкам - невже це не круто? Хіба не кайфово було б вивчати це? Ні, ми читали задачу про неймовірні ситуації і нереальні значення котрі досить було запхати в формулу, яку було необхідно лише вивчити, порахувати результат і записати кожен крок. Погоджуюсь, я був жахливим учнем. Проте, я волію думати, що я щось таки тямлю в науці. Не у фізиці - це точно. У школі, у мене не було ніякої мотивації і натхнення навіть дивитись на ті задачі - це було для мене тортурою! Коли ще в житті мені знадобиться формула на розрахунку швидкості падаючого тіла і як його маса впливає на це?
Ось тут це повертає мене до мого запитання - котрий з м’ячів таки впаде першим? Досі не знаєте відповіді, так? Маєте ще якийсь час подумати. (вибачте, що знущаюсь з тих хто знає правильну відповідь, але так треба)
Чому у нас не було простих експериментів з магнітами, з електролевітацією, з супер-провідниками - ці експерименти можуть зробити прості смертні у себе дома за копійки! Це видовище! Коли щось просто так висить в повітрі - хіба це не круто? Або супер-провідники, котрі левітують на сталій дистанції від магніту?
Мабуть тому не було тих експериментів, тому що легше було відкрити книжку, написати на дошці номер задачі і спокійно сісти за стіл і дивитись як ми мучились, розв’язуючи її. Нащо парити собі мозги, шукаючи рідкий водень для охолодження супер провідника? Нащо шукати потужні магніти? Кому то треба, коли є готові задачі? У нас на це було своє рішення - готові розв’язки, або ГДЗ.
Я це бачив на свої очі і не раз перевірив на собі - наука існує лише там, де є сліпа віра у те, що саме та штука, що ти досліджуєш, є найважливішою у цілому світі. Коли ти сліпо закоханий у неї - коли ти спиш з нею, коли ти снідаєш з нею, коли ти п’єш соту каву з тою самою ідеєю. Коли та ідея має тебе в кожну твою мозгову дзюру, не дає тобі спати, їсти, жити - тільки тоді ти справді займаєшся наукою. Коли кожен, хто тобі каже, що твоя ідея - повна туфта і зайва трата часу, ти інтелектуальним аргументом робиш йому (чи їй) шах-і-мат і закриваєшся у своєму науковому схроні у пошуках еквілібріуму.
Чи здатна будь-яка задача з підручника по фізиці познайомити тебе з таким кайфом? Ні. Але, повірте мені, це наркотик. Це жорстока залежність. Прагнення до кращого, до покращення цього світу, прагнення до зірок… Розв’язки задач - це не шлях до зірок. Задачі без ідеї - це нонсенс.
Отже, котрий з м’ячів впаде першим? Важчий чи легший?
Завжди був переконаним, що якщо ти не знаєш що робити - ходи по світу і шукай натхнення у інших. Думаю, те саме повинна робити наша школа. Ми повинні шукати ідеї по всьому світу. Ідеї, котрі здатні засвітити лампочки натхнення, в першу чергу - у дітей.
Знаєте, у чому різниця між моїм запитанням і задачею, котру Ви читали в школі? Мені всеодно на Вашу відповідь - набагато важливіше, який шлях Ви подолаєте до цієї відповіді. Якщо Ви досі не знаєте, котрий з м’ячів впаде першим - не біда. На Землі купа таких самих людей, як і Ви. Треба лише шукати ідею … і тоді, з часом, у Вас з’явиться власна ідея. Це все що Вам потрібно - треба лише ідею.
P.S. Щодо м’ячів, то Ви можете про це поговорити зі мною - мені було б дуже цікаво почути, як Ви плануєте відповісти на це питання!